Vítejte u nás. Děkujeme za návštěvu neoficiálních stránek pošumavské vesnice Otín.
........................
Otínský zámek ukrytý v parku, výhled na jih
Otínský zámek ukrytý v parku, výhled na jih
Otín, jihozápadní výhled, v pozadí Klatovy na úpatí Šumavy
Otín, jihozápadní výhled, v pozadí Klatovy na úpatí Šumavy
...........................
kalendář jmen
Česká NEJ

  Plzeňsko

  Šumava

  Praha

  Střední Čechy

  Jižní Čechy

Přimda

Přimda

Nejstarší dochovaný kamenný hrad v České republice

Obec: Přimda

Nad městem Přimda se nachází stejnojmenná zřícenina nejstaršího kamenného hradu v Česku. Sloužila jako strážní místo na norimberské cestě u pohraničního přechodu do říše. Byla užívána i jako vězení. Na vrcholu jej tvořila vysoká hranolová věž o čtvercovém půdorysu, tzv. donjon, postavená z žulových kvádrů.
Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

 
Nejmenší muzeum vah

Nejmenší muzeum vah

Nejmenší muzeum v České republice

Obec: Křenovy

V Křenovech u Hořšovského Týna je muzeum, jehož budova je jedním z exponátů. V bývalém vážním domečku u zemědělské váhy  vzniklo na čtyřech metrech čtverečních muzeum vah. V expozici jsou zastoupeny váhy s hmotnostním rozsahem od 2 gramů do 16 tun. Návštěvníci mohoun zhlédnout například bývalou zemědělskou váhu, váhy lékařské, osobní, kuchyňské, krámské, decimální, poměrové, rybářské, poštovní, vojenské kapesní váhy, ale i další předměty, které nějakým způsobem s vážením souvisí.
Nejvyšší věž

Nejvyšší věž

Nejvyšší kostelní věž v ČR


Obec: Plzeň

Plzeňskou architektonickou dominantou města je chrám sv. Bartoloměje. Byl postupně budován od konce 13. století do počátku 16. století. Věž chrámu je nejvyšší kostelní věží v ČR. Měří 102,26 m. Na vyhlídku ve výšce 62 m vede 301 schodů. Známá je i gotická soška Plzeňské madony umístěná na hlavním oltáři.
 
Nejdelší motokárová trať

Nejdelší motokárová trať

Nejdelší motokárová trať v České republice


Obec: Plzeň

Plzeňská motokárová trať o délce 1 250 m skýtá všechny druhy zatáček, šikan, rovných úseků a nechybí ani tolik oblíbené tzv. „srdcařské zatáčky". Motokáry mají automatickou převodovku. Nově je otevřen buggydrom, kde můžete vyzkoušet dvousedadlové terénní buggy.
 
Největší synagoga

Největší synagoga

Největší synagoga v ČR

Obec: Plzeň

Velká synagoga v Plzni přežila nacistickou okupaci a v nedávné době byla opravena. Byla postavena v maurskorománském slohu a její základní kámen byl položen v roce 1888. Je druhou největší synagogou v Evropě a třetí největší na světě (po jeruzalémské a budapešťské). Dnes je využívána kromě prohlídek i jako koncertní a výstavní síň.
Největší budova na pilotách

Největší budova na pilotách

Největší konventní budova založená na dubových pilotách v ČR

Obec: Plasy

Život cisterciáckého plaského kláštera na řece Střele, začal roku 1144 (barokně přestavěn podle J. Santiniho a K. I. Dienzenhofera). Na řece mniši vybudovali umělý kanál vedoucí klášterním areálem, který naháněl vodu na mlýn a poháněl pilu. Výjimečné je řešení základů konventu, které bylo kvůli bažinaté půdě zpevněno 5 100 dubovými kůly zatlučenými do země.
Nejstarší vodní hamr

Nejstarší vodní hamr

Nejstarší vodní hamr v ČR

Obec: Dobřív

Od 15. století je obec Dobřív známá kvalitní železářskou výrobou. Z této doby se zachovala pouze unikátní technická památka vodní hamr. Tlukot kovářských kladiv na hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a na jeden den Vás vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších starých řemesel.
Největší želvy

Největší želvy

Největší skupina želv obrovských

Obec: Plzeň
Želvy obrovské patří mezi největší suchozemské želvy. Za sto let mohou největší exempláře vážit i 300 kilogramů a mít krunýř o délce 120 centimetrů. V expozici ZOO jim chovatelé připravili ideální podmínky - vyhřívanou podlahu, bazén, písek a stálou teplotu mezi 33 až 36 stupni.
Expozici s největší skupinou želv obrovských v zoo v České republice najdete v plzeňské zoologické zahradě, která chová od roku 2004 právě skupinu 16 želv obrovských, pořízených jako roční až dvouletá mláďata.
 
Muzeum na demarkační linii

Muzeum na demarkační linii

Jediné muzeum na demarkační linii v České republice

Obec: Rokycany

Rokycanské Vojenské muzeum na demarkační linii je zaměřeno na vojenská vozidla (téměř výhradně pojízdné) a bojovou techniku, výzbroj a výstroj Československé armády do roku 1989, protihitlerovské koalice východní a západní a Německé branné moci v posledních dnech II. světové války na demarkační linii. Muzeum  je nabité vojenskou technikou převážně do roku 1938.
 
Historická jízdárna

Historická jízdárna

Největší historická jízdárna v České republice

Obec: Tachov

Jízdárna ve Světcích u Tachova je ojedinělá svou architekturou. Měří úctyhodných 20 x 40 m. Stavba v duchu romantismu byla zahájena v 60. letech 19. století. Jízdárna je po císařské jízdárně ve Vídni druhou největší ve střední Evropě. 
 
Husitské vítězství

Husitské vítězství

Největší husitské vítězství v České republice

Obec: Domažlice

Za největší husitský úspěch je považováno vítězství nad pátou křížovou výpravou. Bitva u Domažlic, 14. 8. 1431, je považována za největší husitský úspěch. Husité křižáky překvapili během přesunu a zaútočili na ně. Křižáci se při zaslechnutí husitského chorálu "Ktož sú boží bojovníci…" rozutekli a stáhli zpět do Bavorska, aniž by vůbec došlo k boji. Bitvu připomíná pavilónek ve tvaru kardinálského klobouku u silnice z Domažlic do Kdyně.
Pivovarské muzeum

Pivovarské muzeum

Nejstarší muzeum piva v ČR i na světě

Obec: Plzeň

V historickém jádru města Plzně v původním právovárečném domě je umístěno pivovarské muzeum, střežící legendu piva a pivovarnictví. Dům odhaluje tajemství výroby a způsobu podávání a pití piva od věků dávno minulých. Naučná a zábavná expozice, láká všechny zvídavé i milovníky historie a pivovarnictví. Bylo slavnostně otevřeno 8. května 1959 u příležitosti 100. výročí ochranné známky "Plzeňské pivo" .

Největší pivnice

Největší pivnice

Největší pivnice v České republice

Obec: Plzeň

Prostory plzeňské restaurace Na Spilce sloužily jedno a čtvrt století jako skutečná spilka, tedy místo pro kvašení piva. Po zavedení výroby v CK tancích v roce 1992 zde byla zřízena stylová restaurace Na Spilce. Za 18 let existence ji navštívilo 4 800 000 lidí a načepovalo se tu přes 18 tisíc hl piva. V restauraci je k dispozici až 550 míst pro hosty.
 
Největší prodejce piva

Největší prodejce piva

Největší prodejce piva v České republice

Obec: Plzeň

Prazdroj Plzeň, který spolu se sousedním pivovarem Gambrinus tvoří Plzeňské pivovary. Jedno z nejslavnějších piv na světě, které dalo jméno celému jednomu typu piva, je světlé plzeňské Pilsner Urquell. Tradice vaření piva je v Plzni dlouhá, ale plzeňské, které známe dnes, se tu vaří od roku 1842, kdy byl založeň Měšťanský pivovar.

Plzeňský Prazdroj se svými značkami Pilsner Urquell, Gambrinus, Radegast a Velkopopovický Kozel je na prvním místě v objemu prodeje piva v České republice.

 
Nejstarší pivovar

Nejstarší pivovar

Nejstarší pivovar v České republice

Obec: Domažlice

Tradice vaření piva v Čechách je jednou z nejstarších na světě a dosud existují pivovary, které vaří pivo nepřetržitě několik staletí. Nejstarším pivovarem je domažlický, kde vaří pivo od roku 1318. Výrobu v něm ukončil jeho majitel, Plzeňský Prazdroj, v roce 1996 kvůli údajné nerentabilnosti. Před uzavřením se zde vařila piva Prior, Purkmistr a Radní. Tyto značky spolu s pivovarem.  
Pivo

Pivo

Češi vypijí nejvíce piva na světě

České pivo patří také k nejkvalitnějším na světě, což potvrzuje Chráněná zeměpisná značka udělená Evropskou unií českému pivu pro jedinečnost produktů používaných k jeho výrobě (speciální odrůdy ječmene a chmele) i technologie výroby, která je odlišná než ve většině jiných zemí. Prastaré receptury i prvotřídní kvalita domácích surovin včetně regionálních pramenů lahodné vody jsou zárukou vynikajících vlastností výrobků více než 100 českých pivovarů. Česká města Plzeň a České Budějovice dala jména světovým značkám světlých ležáků Pilsner a Budweiser.

Průměrná roční spotřeba piva se České republice již delší dobu drží nad hranicí 160 litrů (tedy 320 půllitrů piva) na osobu, což je nejvíce na celém světě.

Největší hrad

Největší hrad

Největší hradní zřícenina v České republice

Obec: Rabí

Středověký hrad leží na vápencovém kopci nad stejnojmennou obcí. V minulosti Čech hrál důležitou roli. Chránil obchodní stezku mezi městy Sušice a Horažďovice a bohatá rýžoviště zlata na řece Otavě. Kvůli tomu se hrad stával často terčem útoků. Zde také přišel Jan Žižka o své druhé oko, což Rabí proslavilo.
Rabí se může pyšnit jedním z nejvyspělejších obranných systémů své doby v Evropě.
Nejznámější světec

Nejznámější světec

Nejznámější český světec

Barokní světec Jan Nepomucký s pěti zářícími hvězdami kolem hlavy, s křížem a palmovou ratolestí v rukách, uctívaný jako mučedník zpovědního tajemství a ochránce mostů při povodních, je jedním z českých zemských patronů. Po Evropě i zámoří jeho věhlas rozšířily jezuitské misie. Legenda říká, že král Václav IV. ho dal mučit a utopit v řece (1393), když nechtěl prozradit královnino zpovědní tajemství. Jeho symbolický mlčenlivý jazyk se stal dominantou kopule nádherného kostela vystavěného v 18. století na Zelené hoře u města Žďár nad Sázavou (památka UNESCO) architektem Janem Santinim ve stylu originální barokní gotiky.

Svatý Jan v Čepicích

Svatý Jan v Čepicích

Největší skleněná plastika sv. Jana Nepomuckého na světě

Obec: Čepice

Z podnětu kytaristy a vodáka Vladimíra Brabce, který má v Čepicích chalupu, zdobí od poloviny května 2012 čepický most přes řeku Otavu unikátní socha Jana Nepomuckého (nedaleko hradu Rabí u Sušice).  Má hned tři nej.. Je to první socha sv. Jana Nepomuckého, která byla za posledních sto let v Čechách postavena, je to největší skleněná plastika tohoto světce na světě a je oboustranně inverzní (shlíží zároveň na vodáky na řece a zároveň na chodce po mostě). Sochu, kterou prochází sluneční paprsky, vytvořila Vladimíra Tesařová.
Nejstarší rotunda

Nejstarší rotunda

Nejstarší celistvě dochovaná rotunda v České republice

Obec: Starý Plzenec

Rotundu najdete na vrchu Hůrka nad řekou Úslavou.

Rotunda sv. Petra a Pavla ve Starém Plzenci je nejstarší celistvě dochovanou architektonickou památkou v České republice. Vznikla patrně ve druhé polovině 10. století a nikdy nebyla zaklenuta. Původně měla nejspíš dřevěný trámový strop a šindelovou střechu. Byla mnohokrát přestavována, zachovala si pouze původní tvar.
Nejstarší tramvaj

Nejstarší tramvaj

Nejstarší provozuschopná tramvaj

Obec: Plzeň 2-Slovany

Pro zahájení tramvajového provozu 26. července 1899 navrhl ing. František Křižík motorové tramvaje, které pak v počtu 20 kusů dodala Brožíkova továrna v Plzni. Tramvaje měly již elektrické osvětlení a na čele vozu nasazovací reflektor. První vozy tedy dostaly čísla 1 - 20. A byl to právě dodnes dochovaný vůz č. 18, který slavnostně vyzdobený zahajoval tramvajový provoz 29. června 1899.
Jediný pomník

Jediný pomník

Jediný pomník svého druhu v České republice

Obec: Přeštice

Během 19. století se Přeštice staly známé především místním chovem hus a vepřů. Zvláště vepříci zde přetrvali až do druhé poloviny 20. století a vyvinuli se zde ve svého času populární plemeno tzv. černostrakatého přeštického prasete, vyšlechtěného právě zde. Připomínkou dřívější slávy přeštických prasat zůstává jejich sousoší - jediný „pomník" tohoto druhu v České republice.

Přeštické černostrakaté je české plemeno prasat, které se odvozuje od původních klapouchých prasat z oblasti západních Čech.

 
ŠUMAVA
Největší národní park

Největší národní park

Největší národní park v ČR


NP Šumava je místy až tajemný; rozlehlé náhorní planiny s horskými smrčinami, zádumčivá rašeliniště, slatě na náhorních plošinách Šumavských plání, luhy v údolní nivě Vltavy, ledovcová jezera ve strmých ledovci vymodelovaných karech pod hraničním hřebenem. Národním parkem je od roku 1991 a jeho rozloha je 680 km2.

 
Největší vodní nádrž

Největší vodní nádrž

Rozlohou největší vodní plocha v ČR

Obec: Lipno nad Vltavou

Údolní nádrž Lipno se rozkládá v Chráněné krajinné oblasti Šumava v nadmořské výšce 726 m n.m. Je největší vodní plochu v České republice. Plocha hladiny Lipenské údolní nádrže je při nejvyšším vzdutí 48,7 km2, délka v podélné ose nádrže je 48 km. V místě největší šířky u Černé v Pošumaví činí vzdálenost obou břehů 10 km. Lipenská nádrž je poměrně mělká, její průměrná hloubka je 6,5 m, maximální hloubka dosahuje 21,5 m. Nádrž má objem 306 mil. m3 vody a shromažďuje vodu z povodí o celkové ploše 950,56 km2. Umělé jezero je právem nazýváno jihočeským mořem.
 
Nejdelší řeka

Nejdelší řeka

Nejdelší řeka v České republice

Nedaleko obce Kvilda na Šumavě a německé hranice pramení nejdelší řeka v České republice, Vltava. Měří 430 km. Setkává se s více názvy - Teplá, Studená, Malá, Travnatá - jsou to jména částí tohoto toku a jeho přítoků. Vltava je sjízdná celoročně, vodáci nejvíce využívají úsek Vyšší Brod - Boršov nad Vltavou. Řeka je doporučena pokročilým i rekreačním vodákům, mimo úseku hráz Lipno I – Loučovice – hráz Lipno II, kde je úsek hodnocen stupni WW III - WW IV+ (rychle tekoucí až divoké řeky).
 
Největší a nejhlubší jezero

Největší a nejhlubší jezero

Největší a nejhlubší jezero v České republice

Obec: Železná Ruda

Největší přírodní jezero v Česku (18,4 ha) má ledovcový původ a lze tu také naměřit největší hloubku (40,6 metru). Je jedním z pěti šumavských ledovcových jezer. Obklopují ho tmavé lesy, jejichž odraz způsobuje, že je hladina černá. Odtud jeho jméno, Černé jezero. Tajemné místo inspirovalo i Státní bezpečnost ke zinscenování aféry s nálezem tajných dokumentů z 2. světové války.
 
Nejvýše položené sídlo

Nejvýše položené sídlo

Nejvýše položené sídlo v České republice

Obec: Modrava

Na jižních svazích hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, ve výšce 1093 m n.m., leží nejvýše položené sídlo v Česku. Filipova Huť vznikla jako osada kolem sklářské huti na duté sklo. Z osady se otevírá výhled na bavorskou horu Roklan. Je zde i kulturní památka, venkovská usedlost č.p. 16.
Nejvýše položený hrad

Nejvýše položený hrad

Nejvýše položený hrad v České republice

Obec: Přední Výtoň

Nad vesničkou Svatý Tomáš, ve výšce 1053 m n. m., stojí zřícenina nejvýše položeného hradu Vítkův kámen. Založili ho Vítkovci ve 13. století jako pohraniční pevnost a správní středisko panství. Používán a udržován byl do poloviny 18. století a poté již vyhořelý osiřel, později byl využíván pohraničníky.
 
Nejvýše položená železniční stanice

Nejvýše položená železniční stanice

Nejvýše položená železniční stanice v České republice

Obec: Kubova Huť

V roce 1899 byla vybudována železniční trať s nejvýše položenou železniční stanicí v České republice. Na trati spojující Vimperk a Volary bylo v Kubově Huti zřízeno nádraží, které je s výškou 995 m n. m. nejvýše položenou železniční stanicí u nás. Obec byla založena jako sklářská huť a procházela tudy Zlatá stezka. V obci je několik historických budov, které jsou ukázkou původní šumavské architektury.
 
Největší muzeum motocyklů

Největší muzeum motocyklů

Největší expozice historických motocyklů v České republice

Obec: Kašperské Hory

V Kašperských Horách je k vidění největší expozice historických motocyklů v Česku. První vrak historického motocyklu se k majitelům a provozovatelům muzea dostal v polovině 70. let. Po jeho úspěšné renovaci začala vznikat jedna z největších kolekcí historických motocyklů v tehdejším Československu, dnes v České republice.
Nejvýznamnější epidemiolog

Nejvýznamnější epidemiolog

Nejvýznamnější epidemiolog

Obec: Strašín

Nejvýznamnějším epidemiologem byl Karel Raška (1909-1987), rodák ze Strašína (okres Klatovy), profesor hygieny a vysoký činitel u Světové zdravotnické organizace. Vypracoval metodu epidemiologické bdělosti, která je dnes základem ochrany před epidemiemi (přijata celosvětově 1968) a má velké zásluhy na úplném vymýcení pravých neštovic na celém světě.
 
Nejjižněji položené město

Nejjižněji položené město

Nejjižněji položené město v České republice

Obec: Vyšší Brod

V jižních Čechách se nachází město, které je pro turisty velmi atraktivní. Město Vyšší Brod, ležící v okrese Český Krumlov, je nejjižněji položeným městem v České republice. Navštívit byste určitě měli cisterciácký klášter, jeden z nejstarších a největších v České republice. Vyšší Brod se nachází blízko vyrovnávací nádrže Lipno II a stal se tak vyhledávaným startovním bodem vodáků na řece Vltavě.
 
Největší výrobce zápalek

Největší výrobce zápalek

Největší výrobce zápalek v České republice

Obec: Sušice

Solo Sušice je jedním z prvních výrobců zápalek "safety matches" na světě. Jejich historii připomíná muzeum.

SOLO Sušice je bývalý jediný výrobce standardních, domácnostních, krbových a reklamních zápalek v České republice, už od roku 1839. Zápalky jsou plně ekologickým a recyklovatelným výrobkem, hlavičky neobsahují síru ani těžké kovy. Na konci roku 2008 byla výroba zastavena a ze společnosti výrobní je teď obchodní.
 
Největší sluneční hodiny

Největší sluneční hodiny

Největší sluneční hodiny v České republice

Obec: Prachatice

Největší sluneční hodiny v České republice i ve střední Evropě mají Prachatice. Nacházejí se v předpolí Dolní brány. Nejsou umístěny na zdi, jak tomu obvykle bývá, a nepocházejí ze středověku. Vytvořil je sochař Z. Šimek jako městskou plastiku z mramoru (zbuzanský vápenec). Hodiny mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m.
Nejvýše položené sluneční hodiny

Nejvýše položené sluneční hodiny

Nejvýše položené sluneční hodiny v České republice

Obec: Holubov

Hodiny najdeme na nejvyšším vrcholu Blanského lesa ve výši 1084 metrů nad mořem - tedy na Kleti. Využívají skutečnosti, že Kleť má z celých jižních Čech nejvíce slunečních dní v roce. Hodiny zde byly instalovány v roce 1973. Poblíž geodetického vrcholu hory - 1084,2 m n. m., je umístěn kamenný válcový sloupek s pozoruhodným technickým a zároveň výtvarným dílem - slunečními hodinami.
 
Nejstarší rozhledna

Nejstarší rozhledna

Nejstarší rozhledna v České republice

Obec: Holubov

V Blanském lese na nejvyšší hoře Kleti, s nadmořskou výškou 1084 m n. m., stojí kamenná rozhledna nazvaná Josefova věž. Stavba byla zbudována v první polovině 19. století. Jde se o nejstarší kamennou rozhlednu v ČR. Je vysoká 20 m, nahoru vede 110 schodů. Rozhledna je dostupná lanovkou, autem nebo poctivě pěšky. Za příznivého počasí nabízí unikátní kruhový pohled až na zasněžené vrcholky Alp.
Nejvýše položená hvězdárna

Nejvýše položená hvězdárna

Nejvýše položená hvězdárna v České republice

Obec: Holubov

Jižně pod vrcholem Kleti se nachází nejvýše položená hvězdárna v České republice, hvězdárna Kleť. Začala se budovat v roce 1957 pro náročnější pozorování v místě s vynikajícími klimatickými podmínkami, které bylo pro tyto účely využíváno již od minulého století. Je světově známá výzkumem planetek a komet.
Loutkové divadlo

Loutkové divadlo

Nejstarší loutkové divadlo

Obec: Prachatice

Zvláštností české divadelní zábavy je staletá tradice lidového kočovného loutkového divadla -sbírky krásných dřevěných marionet zdobí řadu českých muzeí a mnohé soubory stále hrají pro děti i dospělé.

Nejdéle (od roku 1930) působí Divadlo Spejbla a Hurvínka. Rostislav Novák, potomek již 8. generace slavné loutkářské dynastie Kopeckých dobývá Evropu ambiciózními projekty kombinujícími akrobacii, tanec, loutky a sportovní výkony v originálním „českém" pojetí tzv. nového cirkusu. Pražskou specialitou vyhledávanou turisty jsou magická představení černého divadla provozovaná mnohými soubory.
PRAHA
Nejstarší jezuitská kolej v České republice

Nejstarší jezuitská kolej v České republice

Při kostele sv. Klimenta v Praze byla postavena první jezuitská kolej roku 1556, kdy jezuité přišli do Prahy. Tovaryšstvo Ježíšovo je jeden z největších a nejvýznamnějších řeholních řádů římskokatolické církve, jehož členové se nazývají jezuité. Na místě původní koleje stojí dnes Klementinum.
Nejznámější poprava českých dějin

Nejznámější poprava českých dějin

Na Staroměstském náměstí v Praze, 21. 6. 1621, popravil kat Jan Mydlář 27 českých pánů, vůdců stavovského povstání. Dodnes popravu připomíná 27 křížů v dlažbě Staroměstského náměstí. Tento akt ve svém důsledku upevnil vládu Habsburků na českém trůně a odradil potenciální opozici od jakékoliv formy odboje.
Nejvýznamnější odbojový čin

Nejvýznamnější odbojový čin

Atentát vykonali v Praze-Libni Jozef Gabčík a Jan Kubiš, členové skupiny Anthropoid. Podíleli se na nich další členové výsadku z Velké Británie i domácí odbojáři. Většina atentátníků zahynula 18. června 1942 po marném boji s přesilou v kryptě kostela sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici v Praze, kde je dnes památník.
Nejstarší finanční ústav v České republice

Nejstarší finanční ústav v České republice

Od druhé poloviny 18. století byly v Evropě zřizovány první spořitelny. V habsburské monarchii byla založena roku 1819 Erste oesterreichische Spar-Casse. V Praze zahájila činnost 12. 2. 1825 Schraňovací pokladnice (pokladní kasa) pro hlavní město Prahu a Čechy, později přejmenovaná na Spořitelnu Českou.
Největší manifestace v České republice

Největší manifestace v České republice

Nejvíce lidí se sešlo při Sametové revoluci (termín vymyslel český novinář a používá se u revolucí, kde je moc získána bez násilí) v listopadu 1989 na Václavském náměstí (až 300 000) a Letenské pláni (přes 500 000) v Praze. Na demonstraci byl vytvořen lidský řetěz z Letné až k Pražskému hradu.
Největší pohřebiště českých panovníku v České republice

Největší pohřebiště českých panovníku v České republice

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě je v prostorách Colinova mauzolea a Královské hrobky, která je umístěna v podzemí, pohřbeno celkem 14 českých knížat a králů. Svatý Václav je pohřben v podzemí kaple svatého Václava.V podzemí chrámu se nacházejí i zbytky zdiva románských staveb.
Vynález kamenotisku (litografie)

Vynález kamenotisku (litografie)

Litografie je metoda tisku hlavně na hladké povrchy. Používá tiskové formy, tisknoucí i netisknoucí prvky na jedné výškové úrovni, mastnou tuš a vodu. V domě v Rytířské ulici v Praze je umístěna pamětní deska.
Nejvýznamnější objev české medicíny

Nejvýznamnější objev české medicíny

Pražský rodák Jan Jánský, neurolog a psychiatr, objevil v roce 1907 čtyři základní krevní skupiny. Nezávisle na Rakušanovi K. Landsteinerovi, který objevil skupiny A, B, 0, rozeznal Jánský i skupinu AB. Neoznačil je písmeny, to proběhlo až ve 30. letech 20. století, ale přiřadil jim římské číslice I. – IV.
Nejvýznamnější sochař 19. století

Nejvýznamnější sochař 19. století

Pražský rodák Josef Václav Myslbek je nejvýznamnější český sochař přelomu 19. a 20. století. Jeho tvorbu lze rozdělit na idealizovanou a realistickou. Vrcholem jeho realistické tvorby je nejslavnější pomník naší země, jezdecká socha sv. Václava umístěná na Václavském náměstí, který tvořil přes 30 let.
Největší secesní sochař

Největší secesní sochař

Pražský rodák Ladislav Šaloun, největší secesní sochař, vytvořil jedno z nejvýznamnějších a nejdéle diskutovaných děl - pomník Mistra Jana Husa na Staroměstském náměstí v Praze, odhalený k pětistému výročí jeho upálení. Bronzový pomník, který tvořil 15 let, znázorňuje Jana Husa stojícího uprostřed skupiny postav. Šaloun se také podílel na výzdobě Obecního domu.
Největší jezdecká socha v České republice i na světě

Největší jezdecká socha v České republice i na světě

Na vrchu Vítkově na pražském Žižkově je umístěna největší bronzová jezdecká socha vojevůdce Jana Žižky z Trocnova. Na tomto místě 14. 7. 1420 husité porazili vojska první křížové výpravy. Socha byla vyrobena podle návrhu Bohumila Kafky. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká a 16,5 t těžká.
Nejslavnější divadelní opona v České republice

Nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis „Národ sobě“ připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.
Největší stadion v České republice i na světě

Největší stadion v České republice i na světě

V roce 1934 byl dokončen největší sportovní stadion na celém světě - pražský Strahov. Má dosud stále nepřekonanou megalomanskou kapacitu 240 000 míst, z toho 50 000 k sezení. Nikde jinde na zeměkouli není větší. Po druhé světové válce vznikla jeho současná podoba. Konaly se zde spartakiády, později koncerty a veletrhy.
Nejstarší tepelná elektrárna v České republice

Nejstarší tepelná elektrárna v České republice

Městská elektrárna v Praze-Holešovicích je nejstarší stále fungující elektrárnou v Česku. Funguje od počátku elektrifikace Prahy od roku 1899, nejdříve se třemi a poté ještě dalšími dvěma parními stroji, parní turbinou a dvěma turbogenerátory. V roce 1926 byla přebudována na parní teplárnu, která slouží dodnes.
Nejstarší zimní stadión v České republice

Nejstarší zimní stadión v České republice

Na pražské Štvanici byl postaven nejstarší zimní stadion s umělým ledem v ČR. Ještě než byl dostavěn, a v roce 1932 otevřen, bylo sehráno první utkání, kde české mužstvo podlehlo Kanadě 2:0. Ledová plocha byla rozdělena na 2 části. V roce 1947 zde naši hokejisté vybojovali titul mistrů světa. V červnu 2011 byla tato kulturní památka zbourána.
Nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Nejvíce základních kamenů divadla v České republice

Pražská Zlatá kaplička (Národní divadlo) měla mít jeden základní kámen z hory Říp. Nakonec má 20 základních kamenů, které pocházejí z různých památných míst Čech a Moravy, např. Helfštýna, Radhoště či Boubína. Veřejná slavnost pokládání základních kamenů se konala za účasti až 150 tisíc lidí.
Nejstarší bugatka v České republice i na světě

Nejstarší bugatka v České republice i na světě

Národní technické muzeum v Praze je největší institucí v České republice, specializovanou na exponáty technického charakteru. Dvousedadlový sportovní automobil Bugatti 13 byl vyroben v roce 1910 a je nejstarším ve světě dochovaným výrobkem molsheimské továrny Ettore Bugattiho.
Největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Největší uzel silniční a železniční dopravy v České republice

Praha je největším silničním a železničním uzlem v České republice. Je zde i letecká, vodní a cyklistická doprava. Začínají zde 4 dálnice, 3 silnice pro motorová vozidla, 4 silnice I. třídy a směřuje sem 10 železničních tratí. Je zde také nejvíce nádražních budov z nichž nejvzácnější je budova Masarykova nádraží.
Největší přístav na Vltavě

Největší přístav na Vltavě

Pražský Holešovický přístav, největší přístav na Vltavě, byl vybudován původně jako přístav ochranný a zimní, později byl upraven na přístav obchodní. Byl vyhlouben uměle, jeho délka byla 750 m, šířka 100 m a hloubka 4,8 m. Koncem 20. století přestal přístav sloužit lodní dopravě.
Nejstarší parník v České republice

Nejstarší parník v České republice

Nejstarším dosud provozovaným parníkem je kolesový Vyšehrad, brázdící vody Vltavy, mezi Prahou a Štěchovicemi, již přes 70 let. Dlouhý je 62 m, široký 6,2 m a šířka přes kolesnice je 10,5 m. Je součástí naší největší lodní flotily turistických plavidel, kotvících na Vltavě s přepravní kapacitou 300 osob.
Největší letiště v České republice

Největší letiště v České republice

Mezinárodní letiště Praha - Tuzyně (tehdy) bylo otevřeno a provoz zde byl zahájen 5.4.1937. V r. 1968 byl zahájen provoz v části Sever (nové letiště) a v novém terminálu. Letiště je stále rozšiřováno a modernizováno.
Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice

Největší muzeum letectví a kosmonautiky v České republice

V areálu pražského kbelského letiště, sloužícího do roku 1937, bylo založeno Muzeum letectví a kosmonautiky. Početností a kvalitou sbírek patří k největším leteckým muzeím v Evropě. V současné době má muzeum 2 251 sbírkových předmětů, které se váží k letectví, kosmonautice, parašutismu a meteorologii.
Nejstarší pozemní lanovka v České republice

Nejstarší pozemní lanovka v České republice

Lanová dráha na Petřín, dlouhá 510,4 m, je pozemní lanová dráha zajišťující přepravu osob na vrch Petřín v Praze. Je nejstarší pozemní lanovkou v ČR, jezdí od roku 1981, s dvěmi delšími přestávkami v provozu. Provozuje jí Dopravní podnik hl. m. Praha, což znamená, že je lanovka součástí městské hromadné dopravy.
Nejkratší sedačková lanovka v České republice

Nejkratší sedačková lanovka v České republice

Visutá lanová dráha v Zoo Praha se nachází uvnitř areálu a propojuje její horní a dolní část. Jezdí od roku 1977 a s délkou 105,9 m je nejkratší sedačkovou lanovou dráhou v ČR. Její převýšení je 50,1 m. Původně měly být postaveny lanovky tři (druhá měla vést po obvodu zoo a třetí přes Vltavu k výstavišti).
Největší poštovní muzeum v České republice

Největší poštovní muzeum v České republice

V pražském Vávrově domě se nachází největší poštovní muzeum v České republice. Jeho návštěva vám umožní poznat dějiny pošty, cestování, telegrafu, telefonu, dopravní techniky a uvede vás do světa poštovních známek. Ne vše je k vidění v Praze, určitě stojí za to navštívit i pobočku muzea ve Vyšším Brodě.
Největší milovník umění v české historii

Největší milovník umění v české historii

Když se v roce 1583 římský císař Rudolf II. Habsburský natrvalo přestěhoval s celým dvorem z Vídně do Prahy, málokdo tomu rozuměl. Ačkoli ho mnozí považovali za podivína (na sklonku života opravdu propadl dědičnému šílenství), měl dobrý důvod: české království nebylo ohroženo tureckou expanzí. Melancholický císař chtěl klid pro své koníčky – umění a vědy. Praha se pak na čtvrt století stala centrem evropské politiky a kultury, získala přívlastek „zlatá“ a štědře hostila takové osobnosti, jako byli astronomové Tycho Brahe, Johannes Kepler, malíři Hans von Aachen, Arcimboldo nebo alchymisté Edvard Kelley a John Dee.
Největší pošta v České republice

Největší pošta v České republice

Pražská hlavní pošta v Jindřišské ulici se největší poštou v ČR. Začala se stavět v letech 1871-74, měla několik pater a křídel, které se postupem času předělávaly, aby v roce 1922 dostala podobu, v jaké jí známe dnes. Nabízí širokou škálu poštovních služeb, mezi nimi i jednu kuriózní, potrubní poštu. Prostory této pošty pro věřejnost mají podobu velké kryté dvorany s několika desítkami přepážek.
Největší souvislý hradní komplex na světě

Největší souvislý hradní komplex na světě

Podle Guinessovy knihy rekordů je Pražský hrad se svou plochou téměř 70 000 m² největším souvislým hradním komplexem na světě. Součástí komplexu je katedrála sv. Víta, největší chrám v zemi a hrobka českých králů. Rozsáhlý soubor paláců a církevních staveb, které jsou z velké části přístupné veřejnosti, byl tvořen v průběhu jedenácti století v rozmanitých architektonických slozích – od románských staveb z 10. století po high-tech oranžerii česko-britské architektky Evy Jiřičné v Královské zahradě.
nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě

nejstarší a největší židovské ghetto v Evropě

Magnetem je i osobnost zdejšího rodáka spisovatele Franze Kafky (pohřben je však v rodinné hrobce na Novém židovském hřbitově Praze-Strašnicích) a také legendární homunkulus - umělá bytost, Golem, stvořená prý v renesanční době učeným rabínem Löw/em. Pražské židovské muzeum je také druhé největší židovské muzeum na světě. Kamenná Staronová synagóga ze 13. století je jednou z nejstarších židovských staveb na světě a pražský Starý židovský hřbitov s 12 000 náhrobků je největší a jediný dobře zachovaný Evropě.
První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Roku 1383 byla také dokončena velkorysá budova nejstarší univerzitní koleje ve střední Evropě, tzv. Karolinum. Universitas Carolina Pragensis působí bez přerušení dodnes, kdy má 17 fakult a na 50 000 studentů.
Nejstarší český orloj

Nejstarší český orloj

Mechanický hodinový stroj pohání ciferník, kalendářní desku se znameními zvěrokruhu i pohyb dřevěných postav apoštolů a doprovodných figur. Tvůrce podivuhodného stroje podle pověsti v 15. století pražští radní raději oslepili, aby tak nádherné dílo nesestrojil někde jinde.
Nejznámější český náboženský symbol

Nejznámější český náboženský symbol

Do Prahy se dostala ze Španělska v 17. století jako svatební dar a poté byla darována do kostela Panny Marie Vítězné na Malé Straně. Řádové sestry ji několikrát ročně převlékají do jiného vzácného roucha a v roce 2009 ji papež obdařil zlatou korunkou. Proslulá soška malého Ježíška prý přináší zázraky a vyslyšení poutníků a je jako věčný symbol nevinnosti a čistoty uctívána katolíky po celém světě.
Nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Nejstarší záznamy o počasí v Evropě

Například observatoř v barokní astronomické věži, která uchovává nejstarší záznamy o počasí v Evropě, je jediné místo na světě, kde se již přes 250 let provádějí pravidelná meteorologická pozorování. V Klementinu též od 17. století sídlí univerzitní knihovna – dnes Národní knihovna, jejíž sbírky s více než 6 milióny dokumentů mají celoevropský význam.
Jediná kubistická lampa na světě

Jediná kubistická lampa na světě

Kubismus se v Praze uplatnil nejen v architektuře, ale i v užitém umění. Příkladem za všechny budiž tato nádherná lampa od architekta Emila Králíčka.
Nejužší ulice v Praze

Nejužší ulice v Praze

Z odborného hlediska se však nejedná o "plnohodnotnou" ulici, prostor architekti označují jako "soutěsku". Těsnou uličku v blízkosti Karlova mostu tvoří kamenné schody z ulice U Lužického semináře, které ústí na dvůr restaurace u kraje Čertovky. Nahoře i dole jsou instalovány semafory pro pěší, které tu řídí "dopravní situaci".
Unikátní česý styl, který nemá ve světě obdoby

Unikátní česý styl, který nemá ve světě obdoby

Avantgardní malířský směr z počátku 20. století, proslavený Pablem Picassem, se v Čechách kreativním způsobem projevil i v architektuře. Její chladně elegantní geometrické tvary nemají ve světě obdobu. Vyhlášeným příkladem je Dům u Černé Matky Boží s Grand Café Orient v centru Prahy.
Jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil r. 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu.
Oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. „novou vlnu"

Oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. „novou vlnu"

První kino se v Praze otevřelo již roku 1907 a česká kinematografie patří mezi šest nejstarších na světě. Ve 30. letech vznikly v Praze nejmodernější ateliéry pro vznik zvukového filmu Barrandov, využívané dodnes filmovými produkcemi z celého světa. Velmi dobré mezinárodní renomé si také vydobyla pražská Filmová fakulta Akademie múzických umění (FAMU) založená r. 1947.
Střední Čechy
Největší adrenalin park v České republice

Největší adrenalin park v České republice

U Rokytnice nad Rokytnou se nachází unikátní adrenalin park. Zdejšími atrakcemi jsou: lanové centrum, bungee trampolíny a running, střelba, démonická lanovka, skok do prázdna, zorb, rambodráha, paintball, airsoft, rafty, lezecké stěny, týmpark i Jákobúv žebřík.
Největší sekvojovce v České republice

Největší sekvojovce v České republice

Ratměřice. V zámeckém parku rostou dva sekvojovce, mající výšku přes 45 m, jejich stáří je asi 150 let a jsou největší v Česku. V parku dále roste na 29 jehličnatých a 60 druhů listnatých stromů nebo keřů.
Nejstarší skanzen v přírodě v České republice

Nejstarší skanzen v přírodě v České republice

Ve středočeském Přerově nad Labem stojí Muzeum v přírodě. Založil jej okolo roku 1900 majitel místního panství, který zakoupil Staročeskou chalupu, aby v ní návštěvníkům ukázal život v Polabí. Na tuto aktivitu navázalo v roce 1967 Polabské muzeum, které má dnes rozlohu necelých 2 ha a je v něm na 30 objektů.
Největší bobová dráha v České republice

Největší bobová dráha v České republice

První okruh bobové dráhy je rekreačního typu a jeho délka je 750 m, druhý okruh dráhy je spíše adrenalinového typu a jeho délka je 575 m. Průměrná rychlost bobu na dráze je 36 km/h, maximální až 58 km/h.
Největší aquapark v České republice i ve střední Evropě

Největší aquapark v České republice i ve střední Evropě

Aquapalace Praha nabízí v Čestlicích na ploše 2 500 m² vodní dobrodružství a relaxaci pro celou rodinu. Součástí aquaparku je také wellness a fitness centrum, restaurace i čtyřhvězdičkový hotel.
Nejstarší hřebčín Fríských koní v České republice

Nejstarší hřebčín Fríských koní v České republice

Hřebčín byl vybudován již za Marie Terezie a od té doby koně k Pecínovu neodmyslitelně patří. V současnosti se zde chovají fríští koně, kteří jsou dovezené z Holandska a jsou tzv. "černou perlou" mezi koňmi a zároveň jediní v ČR. Původně bylo plemeno dost nevzhledné, věhlas získalo až po vyšlechtění. Kůň s dlouhou hustou hřívou a rousy na nohách je inteligentní, uhelně černý a silný. Spřežení proto vypadá velmi působivě a hrdě.
Jediné muzeum másla v České republice

Jediné muzeum másla v České republice

Malé máslovické muzeum másla, jediné svého druhu ve střední Evropě, má interaktivní expozici, která nabízí různé druhy máselnic, odstředivek, formiček na máslo a další předměty související s výrobou másla. Vystavena je zde také ojedinělá kolekce obalů na máslo. Většinu exponátů lze prakticky vyzkoušet.
Hornické muzeum s největším počtem expozic v České republice

Hornické muzeum s největším počtem expozic v České republice

Hornické muzeum Příbram, založené roku 1886, nabízí ke zhlédnutí 60 stálých expozic v památkově chráněných objektech čtyř dolů, v hornické chalupě na Březových Horách a dále v pobočkách muzea - Památníku Vojna u Příbrami, Skanzenu Vysoký Chlumec, Muzeu Špýchar Prostřední Lhota a Muzeu zlata Nový Knín.
Nejstarší sídliště člověka v České republice

Nejstarší sídliště člověka v České republice

 V Přezleticích nalezli archeologové nejstarší lidské sídliště na našem území, Zlatý kopec, který byl osídlen člověkem v období asi před 600-650 tisíci lety. Bylo odkryto téměř celé sídliště se zbytky chat, ohniště a smetiště s kostmi, zbytky potravy a zahozenými nástroji, i jeden z nejstarších dokladů používání ohně v Evropě.
Největší menhir v České republice

Největší menhir v České republice

U obce Klobuky na Kladensku je menhir Kamenný pastýř, neopracovaný sloupovitý balvan z tmavého železitého křídového pískovce, pravděpodobně pravěkého stáří. Stojí osamoceně a je s výškou 3,5 m nejvyšší v České republice. Podle pověsti kráčí pomalu směrem ke klobuckému kostelu a až tam dojde, nastane konec světa.
Nejstarší město - Keltské oppidum - v České republice

Nejstarší město - Keltské oppidum - v České republice

Keltové si stavěli výšinná sídliště o ploše několika hektarů. Hradiště Závist je největší keltské oppidum v České republice (170 hektarů). Plošina nad dnešní Zbraslaví byla osídlena už od doby bronzové. Zdejší podmínky byly pro výběr optimální – geografická poloha, úrodná půda, obchodní stezka, naleziště zlata. Opevnění se skládalo z vlčích jam, následoval do skály vylámaný příkop a palisáda.
Nejstarší šlechtický rod v České republice

Nejstarší šlechtický rod v České republice

Do Libice nad Cidlinou sahají kořeny nejstaršího šlechtického rodu u nás, rodu Slavníkovců, rodině velmože Slavníka. Jeho rozkvět i zánik spadá do 10. století. Vyvraždění Slavníkovců 28. 9. 995 na Libici je pokládáno za jednu z nejvýznamnějších epizod v historii raně středověkého českého státu.
Nejznámější dezinfekční roztok

Nejznámější dezinfekční roztok

Nejznámější dezinfekční roztok "chlumský", tedy Chlumského roztok, nese jméno svého objevitele Vítězslava Chlumského. Rodák z Nových Dvorů u Lomnice nad Popelkou působil na univerzitách a za první světové války jako velitel vojenské nemocnice. Dezinfekční karbolkafrový roztok poprvé použil roku 1925.
Největší a nejmodernější rafinerie v České republice

Největší a nejmodernější rafinerie v České republice

V kralupském regionu byl postaven roku 1901 závod "Petrolejka" a roku 1954 závod Kaučuk Kralupy. Později proběhla i výstavba rafinérie, která vyrábí benzíny, naftu, letecký petrolej, LPG, topné oleje, asfalt, suroviny pro výrobu mazacích olejů a suroviny pro další výrobu v závodě Kaučuk.
Největší koncentrace energetických zdrojů v České republice

Největší koncentrace energetických zdrojů v České republice

Na břehu Labe, v obci Horní Počaply, je tepelná elektrárna Mělník. Jedná se o technologický komplex tří elektráren označovaných I. až III. Provoz byl zahájen postupně mezi lety 1960-1981. V roce 2010 byla nově zprovozněna ještě malá vodní elektrárna Mělník II, jejíž 270 metrů vysoký komín patří k nejvyšším stavbám v České republice.
Nejkurióznější květinové hodiny v České republice

Nejkurióznější květinové hodiny v České republice

V lázeňském parku v Poděbradech mají kuriózní květinové hodiny. Pod záhonem je hodinový stroj, který se natahuje 1x za 24 hodin a pohybuje ručičkami ukazující čas na číselníku z různobarevných květin. Velikost číselníku je 5,1 x 5,1 m. Minutová ručička má délku 205 cm, hodinová 185 cm. Na každoroční výsadbu záhonu je zapotřebí více než 15 000 sazenic.
Nejvíce místních částí v České republice

Nejvíce místních částí v České republice

Uprostřed kotliny, zvané Český Merán, leží dvě starobylá města, Sedlec a Prčice. Území města se skládá ze dvou centrálních částí a 34 dalších osad, čímž drží jasný primát v České republice. Koluje zde několik pověsti o Čertově břemeni. Známý pochod Praha – Prčice vás spolehlivě dovede z Prahy až do Prčic.
Seznam světového dědictví UNESCO

Seznam světového dědictví UNESCO

Kutnohorské historické centrum spolu s trojlodním gotickým kostelem sv. Barbory a kostelem Nanebevzetí Panny Marie, založeným jako součást cisterciáckého kláštera v Sedlci, jsou na seznamu světového dědictví UNESCO.
Největší šachy v České republice

Největší šachy v České republice

Ořech, Karlštejnsko. Každá figura váží cca 1,5 tuny a měří 2,4 až 2,8 m. Jde tak vůbec o největší a nejtěžší sochy na světě. Od sezony roku 2011 spojí sochy originální naučná stezka.
Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Poklady byly uloženy v kapli sv. Kříže, v jednom z nejcennějších dochovaných evropských gotických interiérů. Dnešní romantická podoba hradu je výsledkem přestavby z konce 19. století.
Největší osobnost v českých dějinách

Největší osobnost v českých dějinách

Po otci Lucemburk byl vychován na francouzském královském dvoře, ale srdcem patřil do vlasti své maminky, české královny Elišky, poslední ze slavného rodu Přemyslovců. V Praze se narodil, v Praze začal jako sedmnáctiletý spravovat české království, zprvu jako zástupce nepřítomného otce a po jeho smrti jako král, Karel IV. Když byl roku 1346 zvolen králem římskoněmecké říše, Prahu přestavěl ve velkolepou metropoli
Nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Nejstrašnější příklad pomsty na českém obyvatelstvu

Zpráva o nelítostném vypálení Lidic dne 10. června 1942 a utrpení jejích občanů však obletěla celý svět. Lidice se staly celosvětovým symbolem obětí nacistických válečných zločinů a na jejich počest byla řada obcí po celém světě přejmenována jejich jménem.
První návrh "Evropské Unie" v dějinách

První návrh "Evropské Unie" v dějinách

Jiří z Poděbrad celý život usiloval o vytvoření mírového spojení všech evropských království do "Evropské unie" již v 15. století. Myšlenka mírové „evropské unie“ však byla v 15. století nereálná a ztroskotala na nezájmu monarchů a odporu papeže.
Nejbizardnější výzdoba

Nejbizardnější výzdoba

Pochmurná výzdoba z lidských lebek a kostí, která má připomínat pomíjivost života a hodnotu věčnosti, je podivuhodnou součástí klášterního areálu v Sedlci. Nález ložisek stříbrné rudy pod klášterními pozemky koncem 13. století podnítil bleskový vznik sousedního středověkého velkoměsta Kutná Hora s množstvím památek všech typů a uměleckých slohů. Vrcholným dílem je gotický chrám sv. Panny Barbory, patronky havířů.
Jižní Čechy
Největší rybník v České republice a ve střední Evropě

Největší rybník v České republice a ve střední Evropě

V Jihočeském kraji leží rybník Rožmberk. Není to jen největší rybník u nás, ale i v celé Evropě. Délka jeho hráze je 2 430 m, šířka u paty 55 m, v koruně 13,5 m a výška 11,5 m. Rozloha vodní plochy je 489 ha (Katastrální výměra je 677 ha) a maximální hloubka je 6,2 m. Rybník má objem vody 6,2 mil. m³ a leží v nadmořské výšce 427 m. Rybník Rožmberk je tak rozlehlý, že na jeho hladině lze pozorovat zakřivení zemského povrchu.
Objemem největší přehradní nádrž v ČR

Objemem největší přehradní nádrž v ČR

Na skále nad údolím Vltavy stojí zámek Orlík. Pod ním je vodní nádrž nesoucí stejné jméno. Jen zámek už nestojí tak vysoko jako dříve. Nyní je jen pár metru nad vodní hladinou. Orlík se řadí objemem zadržené vody na první místo v ČR. Celkový maximální teoretický objem vody může dosáhnout 716,6 mil. m³.
Nejobjemnější rybník

Nejobjemnější rybník

Nedaleko obce Staňkov u hranice s Dolními Rakousy, v nadmořské výšce 469 m n.m., leží Staňkovský rybník. Založil ho v roce 1550 Mikuláš Ruthard z Malešova na Kostěnickém potoce.
Nejvyšší most v České republice

Nejvyšší most v České republice

Údolí u Orlíka nad Vltavou překlenul 50 m nad hladinou přehrady, která v těchto místech dosahuje až šedesátimetrové hloubky, Žďákovský most. Jedná se o ocelový silniční most 543 m dlouhý a přibližně 4 000 t těžký. Vede po něm silnice z Milevska do Březnice a pro turisty je dostupný několika stezkami včetně naučné stezky "Zvíkov – Orlík".
Největší kašna v České republice

Největší kašna v České republice

V Českých Budějovicích najdete jednu z největších barokních kašen ve střední Evropě. Společnými silami ji vytvořili kameník Zachariáš Horn a sochař Josef Dietrich podle návrhu jindřichohradeckého jezuity Františka Bauguta v letech 1721 až 1726. Čtyři atlanti nesou lasturu se sochou Samsona a lva, odtud také název kašny. Dále jí zdobí kamenné vázy a sloupky, spojené řetězem. Kamenná nádrž fontány má průměr 17 m.
Nejstarší divadlo s otáčivým hledištěm v České republice

Nejstarší divadlo s otáčivým hledištěm v České republice

Divadelní scéna s otáčivým hledištěm byla v zámeckém parku Českého Krumlova postavena roku 1958. První točna pojmula 60 diváků a byla poháněna lidskou silou. Nejnovější hlediště má kapacitu 644 diváků, oboustranně plynulý pohyb a hmotnost 650 t. Inscenace pod širým nebem tu realizuje Jihočeské divadlo.
Nejstarší hasičské muzeum v České republice

Nejstarší hasičské muzeum v České republice

Muzeum bylo založeno v roce 1974. K vidění je zde hasičská historická technika, výstroj, výzbroj, tiskoviny, slaměné koše, píšťaly, berlovky, putnovky ze 16. století, dvoukolové stříkačky, čtyřkolové celodřevěné z r. 1770, samonasávací z r. 1806, s vodním dělem z r. 1866, kočárové stříkačky, párovka. Zajímavostí je unikátní exponát hasičské výstroje z USA z teroristického útoku 11. září 2001.
Nejstarší muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v České republice

Nejstarší muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v České republice

Na Ohradě v Hluboké nad Vltavou vzniklo v roce 1842 první lovecké muzeum, kam byly soustředěny rozsáhlé sbírky, a řadí se tak mezi nejstarší muzea v Česku. Zhlédnout tu lze bohatě malovaný hodovní sál se sbírkou loveckých zbraní, expozici o životě lesa, unikátní trofeje i expozici lesnických a mysliveckých obleků.
Největší slovanská pohřebiště v České republice

Největší slovanská pohřebiště v České republice

Veselí nad Lužnicí je jednou z největších mohylových oblastí u nás. V mohylách byly ukládány spálené ostatky slovanských mrtvých. Pohřebiště se skládají z různě velkých mohyl, seřazených v pravidelných řadách nebo s násypy rozloženými ve volných skupinách, někdy třeba s kamennými věnci.
Nejjižněji položená obec v České republice

Nejjižněji položená obec v České republice

V Novohradském podhůří leží obec Horní Dvořiště, založená jako pohraniční osada pány z Rožmberka. Ti dali jejím občanům privilegium pořádat trhy a dovolili jim vařit bílé a ječné pivo. Obec postihlo mnoho požárů. V obci Horní Dvořiště se nachází jeden z nejdůležitějších železničních přechodů s Rakouskem.
Největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Největší kaskáda vodních elektráren v České republice

Vltavská kaskáda je soustava vodních děl na řece Vltavě, vystavěných pro výrobu elektrické energie. Vedlejšími přínosy byla mimo jiné i ochrana před povodněmi a vytvoření nových rekreačních míst. Celkem 8 velkých přehradních děl slouží k výrobě elektřiny, regulaci průtoku a obraně před povodněmi - Hněvkovice, Kamýk, Kořensko, Lipno I+II, Orlík, Slapy, Štěchovice, Vrané.
První kostkový cukr v České republice

První kostkový cukr v České republice

Nápad porcovat cukr na malé kostky, patentovaný roku 1843, vznikl v rafinerii řepného cukru v městě Dačice na jihozápadní Moravě, prý když manželce ředitele došla trpělivost s protivným sekáním velké homole kvůli každému šálku čaje. Sladký vynález má dnes v městečku nejen expozici v místním muzeu, ale také pomník a pamětní desku na domě ředitele cukrovaru Jakuba Kryštova Rada, jehož praktický vynález se rychle rozšířil a dosud se používá po celém světě.
Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice

Nejdelší úzkorozchodná dráha v České republice

Z Jindřichova Hradce přes Novou Včelnici, Kamenici nad Lipou a Černovicemi do Obrataně vede nejdelší, 46 km dlouhá, úzkorozchodná dráha (úzkokolejka) o rozchodu 760 mm. Úzkokolejné byly budovány také tramvajové dráhy mnoha měst a dodnes fungují také v areálech několika průmyslových závodů a dolů. Trať byla do provozu uvedena v roce 1906.
První elektrická železniční trať v České republice

První elektrická železniční trať v České republice

Mezi Táborem a Bechyní je provozována železniční trať, dlouhá 24 km, už od roku 1903. Tato dráha byla první železniční dráhou ve střední Evropě, která byla od počátku stavěna i provozována jako elektrická. Je napájena ojedinělým systémem stejnosměrného napětí a jejím stavitelem byl František Křižík.
Nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční trať v České republice

Nejstarší železniční tratí byla koněspřežná železnice spojující již od roku 1832 České Budějovice s Lincem. Trať byla postavena především pro dopravu zboží (hlavně soli), ale také osob. Dodnes se z železnice moc nedochovalo, protože dnešní trať z Českých Budějovic do Lince z větší časti kopíruje dráhu koňky. Pouze několik staničních budov a zbytek trati jsou chráněny jako technické památky, na rakouské straně je část trati v provozu jako turistická atrakce.
Největší sportovní letiště v České republice

Největší sportovní letiště v České republice

Nedaleko Českých Budějovic, v Hosíně, je největší sportovní letiště v ČR. Kvůli stále populárnějšímu létání na ultralehkých letadlech zde zřídili leteckou školu. Koná se tu řada vrcholných leteckých setkání, včetně mistrovství světa a Evropy v letecké akrobacii, při kterých dosahují velkých úspěchů i čeští piloti.
Nejstarší přírodní rezervace v České republice

Nejstarší přírodní rezervace v České republice

Ve střední části Novohradských hor v nadmořské výšce 735-825 m, se nachází Žofínský prales o rozloze 102 ha. Rezervaci Žofínský prales založil roku 1838 hrabě Buquoy. Společně s pralesem Hojná Voda je nejstarší rezervací ve střední Evropě. Nejstaršími dřevinami jsou zde jedle a smrky, až 400 let staré. Od poloviny 18. století se na tomto území vyvíjí prales bez jakéhokoliv zásahu člověka.
Nejznámnější mučidlo v České republice

Nejznámnější mučidlo v České republice

Název českobudějovické hradební věže, stojící na Zátkově nábřeží, je Železná panna. Pochází ze 14. století z dob gotiky a její jméno je odvozeno od pověsti, podle které se toto mučidlo ve věži nacházelo. Mučidlo mělo kovovou či dřevěnou konstrukci, opatřenou na vnitřních stranách ostrými kovovými hroty.
Nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

Nevýznamnější mincovní nález z doby Jagellonské v České republice

V Táboře je od roku 2006 otevřena expozice Táborský poklad. Je věnována unikátnímu nálezu z roku 2001, kdy byly při rekonstrukci domu č.p. 308 objeveny dvě keramické nádoby naplněné čtyřmi tisíci stříbrných mincí. Tento poklad patří k nejvýznamnějším mincovním nálezům z jagellonského období na našem území.
Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb. Její sypaná hráz je vysoká 20 m a 284 m dlouhá a nádrž je hluboká až 12,5 m. Nepřehlédnutelný je i harfový most, který svými 26 závěsnými lany na vysokém pylonu připomíná dvojici harf.
Nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice

Nejstarší zpřístupněná jeskyně v České republice

První zpřístupněná jeskyně na území Česka byla objevena v roce 1863. Najdete ji východně od Tábora. Chýnovská jeskyně byla objevena při práci v lomu. V roce 1868 se stala první turisticky zpřístupněnou jeskyní v České republice. Dodnes jsou zachována původní kamenná schodiště. Strmé chodby jeskyně spadají až do hloubky 41 metrů na hladinu podzemního toku. Délka turistické trasy je 220 m a teplota vzduchu 5-9°C.
Seznam světového dědictví UNESCO

Seznam světového dědictví UNESCO

Historické centrum Českého Krumlova je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Město na řece Vltavě se může pochlubit řadou dochovalých gotických, renesančních a barokních domů.
Nejstarší veřejné elektrické osvětlení v České republice

Nejstarší veřejné elektrické osvětlení v České republice

Město Písek zakoupilo 24 ks obloukovek a 61 žárovek a 23. 6. 1887 zprovoznilo první české veřejné elektrické osvětlení celoměstského významu, které bylo napájeno z elektrárny v Podskalském mlýně. Po úspěšném osvětlení města Františkem Křižíkem a ročním zkušebním provozu byla oficiálně spuštěna i elektrárna.
Nejstarší vodní elektrárna v České republice

Nejstarší vodní elektrárna v České republice

V jindřichohradeckém Panském mlýně byla roku 1887 postavena elektrárna se dvěma elektrodynamickými stroji Křižíkova systému a bylo zde nainstalováno vedení. Po jejím znárodnění a výměně generátoru fungovala do roku 1995. Od roku 1998 mlýn rekonstruuje nový vlastník.
Seznam světového dědictví UNESCO

Seznam světového dědictví UNESCO

V jihočeské vesnici Holašovice, tvořící součást obce Jankov, je unikátní soubor budov ve stylu tzv. selského baroka ze 70. let 19. století, které zde tvoří jedinečný celek. I proto byla vesnice zapsána na seznam světového dědictví UNESCO. Holašovice v současnosti tvoří živé a nezakonzervované společenství.
Nejlépe dochované barokní divadlo na světě

Nejlépe dochované barokní divadlo na světě

Nejlépe dochované barokní divadlo na světě (budova, jevištní technika, kulisy, kostýmy, repertoár, hudební knihovna) je součástí prohlídkových tras hradu a zámku v Českém Krumlově. Neopakovatelné kouzlo historického města nad zákrutami řeky dotváří spleť křivolakých uliček v podhradí s cennými středověkými a renesačními domy. Symbolem města a výrazem jeho bohaté historie i výtvarné krásy je pestrobarevná renesační zámecká věž.

 

Analyza dní po listopadu 1989 : "Bylo zjištěno, že systém blbé totality byl vystřídán systémem totální blbosti"°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Lidé by měli chodit bosi. Je to mnohem zdravější. Většině těch, kteří se ráno probudí obuti, bolí hlava.°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°Zazvoní telefon: "Je to První plynárenská?" "Nene, tady je První elektrárenská." "No, to je jedno. Vás bych taky nakopal. °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°"°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°Rok 1961. V rádiu právě hlásili, že Sovětský svaz vypustil do vesmíru raketu s prvním člověkem na palubě. Chlapeček to uslyšel a utíká za dědou: "Dědečku, dědečku, Rusové poslali člověka do vesmíru!" "Do vesmíru?! To už neposílají na Sibiř?"°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°Doktor vrazí do pokoje se samopalem a zařve na pacienty: "Tak tohle je poslední dávka, kterou vám hradí pojišťovna!"°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°Polovina mladých lidí v České republice vidí svoji budoucnost v Čechách optimisticky... ...druhá polovina nemá na drogy peníze.°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°Ptá se muž Boha: Proč jsi udělal ženu tak hezkou? Abys ji miloval, odpoví Bůh. A proč je teda tak hloupá? Aby milovala tebe. °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°V hospodě si podnapilý muž upřeně prohlíží dva chlapíky u vedlejšího stolu. Nakonec mu jeden z nich povídá: - Žádný strach, nejste opilý. My jsme dvojčata. - Cože?! Všichni čtyři?°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°Manžel se vrací z hospody a nemůže se trefit do dveří. Manželka se jde po pěti minutách podívat, co mlátí do dveří, spatří manžela a povídá: - Ty máš ale opici! A manžel odpoví: - Jsem rád, že jsi sebekritická.°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°Žijeme v elektrifikované době. Do práce chodíme s odporem, v práci sedíme s napětím a když se dotkneme vedení, tak nás kopne do pr..le.°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°Zezadu autobusu: „Ty s tim dneska jedeš°, jak s hnojem!“ Ze předu od řidiče: „Co naložim, to vezu.“°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°Ve vlaku: „Paní, řekněte vašemu synovi, ať mě nenapodobuje!“ „Petříčku, přestaň ze sebe dělat debila!“°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°"Ty jsi hrozný chlap," říká pani Nováková manželovi, "Všechno děláš obráceně!" "To je pravda, nejdřív jsem si tě vzal a teprve potom jsem tě poznal."°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°Manžel vyčítá ženě: "Pozoruji, že pečuješ o své šaty mnohem víc než o mě!" "Ovšem," odpoví žena. "Bez tebe se mohu ukázat všude, ale bez šatů ne."°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°° Přijde synek domů a řiká tatínkovi: "Tati, tak jsem měl dnes prvni pohlavní styk" "Dobře, tak si sedni a popovídáme si o tom" "Nemůžu, ješte mě bolí zadek"°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Definice ideálního manžela: Ideální manžel: - nekouři, - nepije, - neflirtuje, - neexistuje.°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°Víte jaký je rozdíl mezi placeným a neplaceným sexem?Ten placenej je levnějši.°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°Jaky je rozdíl mezi ženou a mlhou? Žádný. Když se ráno zvedne a zmizí, tak bude pěkný den!°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°Manžel vleze do postele a zašeptá vášnivě do ucha manželky: "Jsem bez trenek." - "Co mě budíš! Zítra ti jedny vyperu." °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°° Plazí se dva opilci po kolejích a jeden říká: "To jsou ale blbý schody!" a druhý na to: "Co schody, ale to zábradlí!"°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°° Manžel vyčítá manželce: „Ty udržuješ v našem bytě pořádek jenom proto, že jsi líná hledat!“ °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°° 50 % manželství končí rozvodem. To není tak špatný výsledek, když uvážíme, že těch zbylých 50 % končí smrtí. °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Žena je jako košile. Až když jí máš na krku, poznáš, co je to za číslo.°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°° Říká bača manželce: "Ten beran je nějaký smutný, neměl bych ho podříznout?" "No, když myslíš, že ho to rozveselí."°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°V restauraci: "Místní specialitou jsou šneci." "Vím, jeden mne obsluhoval."°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°Přijde zeťák z hospody domů, ve dveřích stoji nasupená tchýně s koštětem a zeťák se ji ptá: "Zametáte nebo odlétáte?"°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Lidi o mně říkají, že jsem flegmatik. Mně je to ale jedno! °°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°
Dvě blondýnky jdou do lesa pro vánoční stromeček. Po dvou hodinách hledání se jedna zeptá té druhé: "Tak co?" "Ále, nikde nic." "Víš co? Tak vezmeme nějaký bez
ozdob."°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°Přijde do knihkupectví žena v černém.V ruce drží knížku Kapesní atlas hub. Prodavač si jí všimne a okamžitě k ní běží: "Upřímnou soustrast paní, autor už tu chybu opravil!"°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Kanibalové, otec a syn, jdou po pláži a vidí krásnou blondýnku. Syn se ptá: "Tati, sníme ji?" "Ale kdepak. Vezmem si ji domů a sníme maminku."°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Tři prostitutky potkají ministra zdravotnictví. Dvě ho uctivě zdraví a třetí se nechápavě ptá: "Co je to za člověka?" "Holka, ten zdědil největší bordel v republice!"°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°K lékaři příjde pacient s kudlou v zádech.Doktor kudlu vytáhne a vrazí mu ji do oka a řekne:Běžte na oční,tam mají do 6.
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°Pepíček: "Tatínku, dnes jsem ušetřil 10 korun!" "Jo, a jak?" "Běžel jsem celou cestu do školy za autobusem." "Tak zítra běž za taxíkem, ušetříš dvě stě!"°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°Přijde pán do hospody a povídá: Helejïte se, já vám řeknu senzační vtip o policajtech. V rohu se zvedne chlap a povídá: Pane, upozorňuji vás, že já jsem policista!- Pán na to: Tak dobře, já to řeknu pomalu a dvakrát.°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°Žena vyčítá mužovi: "Mohl by jsi pro mě něco udělat, abych nemusela stále chodit domů přes ten les? Večer tam bývá tma, co když mě tam někdo znásilní?" - "Neboj, taková tma nikdy nebude!"°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
°°°°°°°°°°°°°°°Ještě nikdy jsem neviděl tolik suchých hub jako v neděli. Nepovídej, ty jsi byl v lese? Ne, ale v hospodě došlo pivo.
SLOVNÍK
Čj > Aj
Aj > Čj

Name
Email
Comment
Or visit this link or this one